سرانه مطالعه ایرانی‌ها در شبانه‌روز

فارس: معاون فرهنگی وزیر ارشاد می‌گوید سرانه کتابخوانی در کشور بدون احتساب مطالعه کتاب‌های درسی، مجلات و مقاله‌های علمی 10 دقیقه در شبانه‌روز است.

محسن پرویز، معاون فرهنگی وزیر ارشاد این خبر را در ششمین نمایشگاه کتاب استانی همدان اعلام کرد.

وی پیشتر در افتتاحیه نمایشگاه کتاب استانی خراسان جنوبی گفته بود آماری در مورد سرانه مطالعه کتاب که دارای پشتوانه پژوهشی باشد، نداریم و آمارهایی که در مورد سرانه مطالعه در کشور ارایه می‌شود از هیچ پایه و اساس علمی برخودار نیست.

محسن پرویز منبع تازه‌ترین آمار سرانه مطالعه ایرانی‌ها را اعلام نکرده است.
به گزارش روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، پرویز در نمایشگاه کتاب همدان گفت: سرانه مطالعه کتاب در دهه گذشته حدود دو تا سه دقیقه بوده است.

علی‌اکبر اشعری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز پیشتر گفته بود هر شهروند ایرانی در شبانه‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد.
اظهارات اشعری با واکنش برخی از مسؤلان مواجه شده بود.

وی گفته بود در صورتی که مطالعه کتاب‌های درسی را هم در نظر بگیریم، سرانه مطالعه در ایران به حدود شش دقیقه در شبانه روز می‌رسد.

محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آستانه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران آمارهایی را که در زمینه سرانه مطالعه ایرانی‌ها اعلام می‌شد مغشوش و مشوش خوانده بود.

وزیر ارشاد همچنین در نمایشگاه کتاب تهران از منتقدان و کسانی که مردم ایران را به کتاب نخواندن متهم می‌کنند، خواسته بود این حرف‌ها و اتهام‌ها را تکرار نکنند و باب ارزیابی‌های سرانگشتی سابق خود را ببندند.

پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات تلاش می‌کند با همکاری تعدادی از استادان دانشگاه‌های تهران سرانه مطالعه در ایران را آمارگیری کند.
پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات سال 78 تأسیس شد تا بخشی از وظایف پژوهشی وزارت ارشاد را در زمینه مسائل فرهنگی، هنری و ارتباطات انجام دهد.

از سوی دیگر نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور نیز کمیته‌ای را با عنوان «کمیته سنجش میزان مطالعه» تشکیل داده تا به بررسی نوع، موضوع و قالب‌های مطالعه در ایران بپردازد.
وزارت ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی قصد دارند مطالعه قرآن و ادعیه را در سرانه مطالعه ایرانی‌ها لحاظ کند. با این حال برخی از مسؤلان فرهنگی ایران نسبت به این مسأله انتقاد کرده‌اند.

علی‌اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رئیس جمهور از جمله کسانی است که مطالعه را شامل کتاب‌های درسی، قرائت قرآن و ادعیه دینی نمی‌داند.
به گفته وی، نمی‌توان با افزایش آمار کتاب‌های درسی و یا کتاب‌های قرآن و مفاتیح، پایین بودن فرهنگ مطالعه را در ایران توجیه کرد.
/ 0 نظر / 27 بازدید