از دست دادن همزمان پول و سلامتی

مسعود فاتح* - طی سال ها و خصوصا ماههای اخیر گزارش های مختلفی درباره مضرات امواج ساطع شده از آنتن های فرستده - گیرنده تلفن همراه (BTS) منتشر شده است. هیچ تردیدی نیست که این امواج برسلامت انسان اثر سوء دارند و مؤسسات گوناگون استانداردهای متعددی جهت تعیین سطح مضر بودن این امواج برای انسان ارائه داده اند ولی امروزه یکی از مرسوم‌ترین وسایل ساطع کننده انرژی الکترومغناطیسی گوشی‌های تلفن‌همراه هستند و این دستگاه های ارتباطی که کمتر فردی است که یکی از آنها را به همراه نداشته باشد یکی از مضرترین دستگاه‌های ارتباطی هستند.

با توجه به تبلیغات گسترده اپراتورهای تلفن همراه در کشور ما که تنها به بالابردن سود خود می اندیشند و مصرف گرا بودن جامعه ما، تقریبا در حدود کمتر از دو سال اخیر مشترکان این وسیله ارتباطی در کشور ما به بیش از دو برابر رسیده است. نکته قابل تاسف آن است که حجم زیادی از این مشترکان را کودکان و نوجوانان کشور عزیزمان تشکیل می دهند و طرح های رنگارنگ دو اپراتور تلفن همراه توانسته است این قشر از جامعه ما را بیش از پیش به خود جذب کند که طبیعتا مضرات استفاده این وسایل ارتباطی برای کودکان عزیزمان بسیار بیشتر است.

اگرچه پیش از این مقاله هایی از اینجانب در خصوص مضرات استفاده روزافزون از وسایل ارتباطی منتشر شده ولی همزمان به دعوت خوانندگان گرامی برای بازخوانی یکی از این مقاله ها پیشنهاد می کنم که در زمان حضور خود در مکان هایی که امکان استفاده از تلفن ثابت وجود دارد مکالمات خود را به این دستگاه ها منتقل کنند و مطلع باشند که با بالابردن حجم مکالمات خود از طریق تلفن همراه تنها سلامت خود و اطرافیانشان را بیش از پیش در معرض خطر قرار می دهند و برای آن هزینه نیز پرداخت می کنند.

در متن این مقاله آمده است: "امروزه‌ پیشرفت‌ تکنولوژی‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ گشایش‌ افق‌های‌ تازه‌ بر روی‌ انسان‌ قرن‌ 21 از یک‌ سو و بهبود وضعیت‌ اقتصادی‌ مردم‌ در نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ از سوی‌ دیگر سبب‌ شده‌ تا اقشار مختلف‌ مردم‌ به‌ منظور راحتی‌ کار و افزایش‌ رفاه‌ خود از ابزارهای‌ جدیدی‌ استفاده‌ کنند. به‌ نظر می‌رسد که‌ استفاده‌ از این‌ ابزارها علاوه‌ بر فواید آن‌، زیان‌هایی‌ را برای‌ کاربران‌ آنها به‌ همراه‌ دارد که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ به‌ انتشار امواج‌ الکترومغناطیسی‌ از انواع‌ دستگاه‌های‌ تلفن‌ همراه‌ و وسایل‌ برقی‌ نظیر مایکروویو، سشوار، سیستم‌های‌ بی‌سیم‌، موتور ماشین‌ها، سیم‌های‌ فشار قوی‌، انواع‌ کامپیوترها و بسیاری‌ از لوازم‌ برقی‌ موجود در اطراف‌ ما اشاره‌ کرد که‌ همواره‌ به‌ عنوان‌ تهدیدی‌ جدی‌ برای‌ سلامتی‌ انسان‌ها محسوب‌ می‌شوند و ما را همواره‌ در معرض‌ ابتلا به‌ ناهنجاری‌هایی قرار می دهد.

 با افزایش کاربردی امواج الکترومغناطیسی در زندگی روزمره انسان، دانشمندان زیادی به فکر تحقیق در مورد خطرات احتمالی این امواج افتادند و از سال 1940 تاکنون تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده است. قدر مسلم آن است که این امواج برسلامت انسان اثر سوء دارند در این رابطه توسط مؤسسات گوناگون استانداردهای متعددی جهت تعیین سطح مضر بودن این امواج برای انسان داده شده است که از شروع وضع اینگونه استانداردها، تاکنون، مقدار آستانه مضر بودن این امواج کمتر شده است به‌گونه‌ای که استانداردهای اولیه سطحی را برای جذب انرژی الکترومغناطیسی توسط بدن مجاز دانستند ولی پس از تحقیقات بیشتر مشخص شد که آن استاندارد صحیح نبوده و مقدار کمتری از آن را باید مجاز دانست.

استانداردهای اولیه مقدار جذب انرژی توسط کل بدن را مدنظر قرار می‌دادند ولی یک میانگین را به صورت وات برکیلوگرم به عنوان آستانه قرار می‌دادند و مقادیر جذب انرژی بالاتر از آن مقدار را مضر و پایین‌تر از آن را مجاز می‌دانستند. بعدها علاوه بر مقدار میانگین انرژی جذب شده، مقادیر ماکزیمم و نقطه جذب توان، توسط بدن را مدنظر قرار دادند.

امروزه یکی از مرسوم‌ترین وسایل ساطع کننده انرژی الکترومغناطیسی گوشی‌های تلفن‌همراه هستند. گسترش روزافزون شبکه‌های تلفن همراه و تنوع سرویس‌های ارائه شده توسط سرویس دهندگان این شبکه‌ها، موجب افزایش اقبال عمومی مردم سراسر جهان به استفاده از این وسیله ارتباطی شده، به حدی که تلفن همراه دیگر نه یک وسیله تجملی بلکه یکی از ابزارهای لازم و ضروری در زندگی شخصی است.

در حال حاضر گوشی‌های تلفن ‌همراه یکی از مضرترین دستگاه‌های ارتباطی هستند. محققان زیادی در مورد مضرات این دستگاه‌ها کار کرده‌اند. بسته به مقدار انرژی تششعی دستگاه و فاصله آن از بدن، اثرات سوء آن کم و بیش نمایان می‌شوند. کم شدن حافظه بلند مدت و کوتاه مدت، سردرد، افزایش فشار خون، بروز عوارض در قلب و کلیه‌ها نمونه‌هایی از اثرات گوشی‌های تلفن‌همراه بر بدن انسان هستند.

در یک آمارگیری که جهت بررسی آثار گوشی‌های تلفن همراه در انگلستان و اسپانیا صورت گرفت آثار سوء در کسانی مشاهده شد که 97 درصد آنان بیش از حدمعمول از گوشی تلفن همراه استفاده می‌کردند. استرس، سردرد، خستگی، دلهره، مشکل در تمرکز، اختلال در حافظه، بی‌اشتهایی و مشکلات پوستی از آثار مشاهده شده در این تحقیق بود.

در این راستا تحقیقات زیادی نیز در خصوص اثرات ناشی از قرارگرفتن در معرض تشعشعات آنتن‌های فرستنده - گیرنده تلفن همراه (BTS) نیز صورت گرفته است. آنتن‌های BTS تلفن همراه در کشور ما معمولاً روی دکلهای 10 تا 30 متری و یا روی سقف آپارتمان‌ها نصب می‌شوند، گاهی نیز هر یک از سه آنتن ایستگاه BTS در یک طرف یک ساختمان که هر کدام 120 درجه را بپوشاند، نصب می‌شود. اشعة اصلی آنتن BTS معمولاً 6 درجه عمودی را پوشانده و تلاش می‌شود که اشعه به فاصله هر چه دورتری از BTS ارسال شود تا مشترکین در فواصل دور نیز از سیگنال آن بهره‌مند شوند. جهت تابش اشعه معمولاً کمی به سمت زمین گرفته می‌شود تا افراد نزدیک به BTS نیز از سیگنال آن بهره‌مند شوند. سیگنال یک BTS معمولاً در فاصله‌ای بین 50 تا 200 متر از BTS به زمین می‌رسد. فرستنده‌های BTS قدرتی بسیار بیشتر از گوشی تلفن همراه ارسال می‌کنند. اثرات حرارتی ناشی از BTS نیز 5 هزار بار کمتر از حداکثر مقدار ناشی از آنتن گوشی همراه در فاصله 2/2 سانتیمتری است.

در سال 2005 کمیته ملی حفاظت در برابر تشعشعات رادیویی انگلستان با جمع آوری 26 گزارش منتشر شده توسط کشورها و گروه‌های علمی مختلف، یک گزارش تکمیلی را منتشر کرد که در قسمت نتیجه گیری این گزارش آمده بود: " اکثر 26 گزارش مورد بررسی قرار گرفته به نتایج مشابهی دست یافته‌اند و روی هم رفته تاکید دارند که قرار گرفتن در معرض تشعشعات امواج رادیویی ممکن است اثرات نامحسوسی بر سلامتی انسان داشته باشند اما این مساله هنوز به اثبات نرسیده است. بعلاوه، این گزارش‌ها تاکید دارند که: "به نظر نمی‌رسد قرار گرفتن در معرض تشعشعات آنتن های تلفن همراه تاثیری بر سلامتی انسان داشته باشد؛ تنها مورد گزارش شده، ایجاد گرمای بسیار اندک در لایه‌های سطحی نزدیک به سر انسان، در اثر تشعشعات ناشی از گوشی‌های تلفن همراه بوده است".

در کنار این گزارش‌ها، مقالات و گزارش‌های گوناگون دیگری نیز توسط کارشناسان و موسسات مختلف ارائه شده است با این مضامین که: قرار گرفتن در معرض تشعشعات BTSها و گوشی‌های تلفن همراه، تاثیرات چندان نامطلوبی بر بدن انسان ندارد؛ تنها مورد گزارش شده در رابطه با افزایش زمان عکس‌العمل کسانی است که به صورت مداوم از تلفن همراه استفاده می‌کنند.

به هر ترتیب باید گفت شواهد نشان‌ می‌دهد افرادی‌ که‌ بیش‌ از سایرین‌ در معرض‌ امواج‌ الکترومغناطیسی‌ هستند، معمولا در مراحل‌ اولیه‌ خواب‌ فعالیت‌های‌ مغزی‌ بیشتری‌ نسبت‌ به‌ سایرین‌ داشته‌ و احساس‌ آشفتگی‌ دارند. بنابراین‌ هنگامی‌ که‌ ما از راحتی‌ و آسودگی‌ استفاده‌ از لوازم‌ الکتریکی‌ و تلفن‌های‌ همراه‌ لذت‌ می‌بریم‌ و کارهای‌ روزمره‌ خود را با آنها انجام‌ می‌دهیم‌، بطور همزمان‌ در معرض‌ اثرات منفی‌ امواج‌ الکترومغناطیسی‌ قرار داریم‌، اما متاسفانه‌ همه‌ ما سعی‌ داریم‌ این‌ واقعیت‌ که‌ استفاده‌ مداوم‌ و طولانی‌ مدت‌ از لوازم‌ الکتریکی‌ آسیب‌های بر بدن ما وارد می‌کنند را نادیده‌ بگیریم‌ و براحتی‌ از کنار آن‌ بگذریم‌."

*تحلیل گر در حوزه مخابرات

برگرفته از سایت الف

/ 0 نظر / 33 بازدید