دریچه‌های قلب تا 70سالگی، 2میلیارد بار باز و بسته می‌شوند

(نقل از سایت تابناک )آیا می‌دانستید که دریچه‌های قلب یک فرد تا هفتاد سالگی، دو میلیارد بار باز و بسته می‌شوند؟


دریچه‌های قلب انسان، یکی از مهمترین بخش‌های حیاتی بدن انسان هستند که روزانه شش هزار لیتر برابر با نصف یک تانکر خون از آن گذر می‌کند.

بدین ترتیب، دریچه‌های قلب یک فرد تا هفتاد سالگی، دو میلیارد بار باز و بسته شده و جریان خون به یک سمت را ممکن می‌سازند.
طبیعی است که چنین فشار زیادی، می‌تواند به ویژه در افراد دارای رسوب در دیواره و جدار رگ‌ها، باعث آسیب در دریچه‌های قلب شود.
عفونت‌های میکروبی و یا روماتیسمی در ناحیه قلب از علت‌های بیشتر بروز آسیب در دریچه‌های قلب به شمار می‌روند.

نشانه‌های آسیب در دریچه قلب، اغلب تا مدت‌ها پنهان می‌ماند و قلب می‌تواند با فعالیت بیشتر برای مدت طولانی، این مشکل را جبران کند.
نخست هنگامی که قلب نیرویی برای فعالیت ندارد، مشکلاتی چون سرگیجه، تنگی نفس، قلب درد و ورم پاها، به طور غیرمنتظره و ناگهانی بروز کرده و خون و اکسیژن کافی به تمام بدن نمی‌رسد.

امروزه با پیشرفت‌های سریع پزشکی و فناوری عمل و به ویژه بهبود مستمر کیفیت دریچه‌های مصنوعی، می‌توان به بیشتر این بیماران کمک کرد. این در حالی است که سالانه، پیوند دریچه قلب، هزاران نفر را از مرگ نجات می‌دهد.

پرفسور «یوآخیم گرد راین»، مدیر پزشکی کلینیک جراحی قلب «سانا» در شهر اشتوتگارت می‌گوید: در حالی که در سال 1980 میلادی، صرف 3400 دریچه قلب در آلمان پیوند شده بود، هم‌اکنون سالانه حدود شانزده هزار دریچه قلب پیوند می‌شود. این امر میزان پیشرفت علم پزشکی را روشن می‌کند.

راین که خود حدود پنج هزار پیوند قلب انجام داده افزود: به علاوه، امروزه می‌توانیم بیماران در هر سن و سالی از نوزاد تا مسن را عمل کرده و به آنها کمک کنیم.

در حالی که امروزه برای هر بیمار دریچه قلب، یک دریچه مناسب آن وجود دارد، اما این جراح قلب بر این باور است که انواع دریچه‌های مصنوعی قلب، ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دارند.
راین با توجه به ادامه پیشرفت در بخش پزشکی در آینده گفت: استفاده از دریچه قلب گاو، خوک و انسان جزو پیشرفت‌های بزرگ بوده و به سود بیماران است. در این صورت، استفاده از داروهای رقیق کننده خون در عمر نیز نیاز نیست که در بیماران دارای پروتزهای مصنوعی دریچه قلب ضروری است.

این جراح در این باره تأکید کرد که بدون ویروس بودن دریچه‌های قلب گاو و خوک و دریچه قلب اهدایی انسان به نام «دریچه‌های حیوانی» تضمین می‌شود.
راین می‌گوید: از آنجا که میزان بافت‌های غریبه در دریچه حیوانی اندک است، بدن می‌تواند سریع به آن عادت کند، واکنش‌های عدم پذیرش بدن در برابر پیوند این گونه دریچه‌ها وجود ندارد و بیمار به مصرف داروهای ضد واکنش نیز نیازمند نیست.

راین در عین حال افزود: دریچه حیوانی رسوب می‌گیرد و عمر مفید آن کمتر از دریچه مصنوعی است.
از سوی دیگر، جراحان قلب امروز می‌توانند دریچه قلب آسیب دیده را بازسازی کرده و از پیوند آن منصرف شوند.

این در حالی است که جراحان کلینیک قلب اشتوتگارت در 60 درصد موارد، «دریچه میترال»، بزرگترین دریچه بین دهلیز و بطن چپ قلب را با بخیه بازسازی می‌کنند.
فاکتور مثبت در ترمیم دوباره دریچه قلب این است که سریع رسوب نمی‌گیرد و بیمار به مصرف داروی رقیق کننده خون نیز نیاز ندارد.

ترجمه: مرتضی جوادیان
منبع: نشریه آلمانی پزشکی و دارویی لیندا

/ 0 نظر / 75 بازدید