مندایی ها

لینک مطلب از وبلاگستان:

بیست و چهار سال در ایران زندگی کردم یکبار هم اسم منداییان رو نشنیدم. بعضی ها می گن چیز غریبی نیست که نشنیدم اما من نمی تونم قبول کنم. یعنی تلویزیون هیچ حرفی ازشون نزده، روزنامه ازشون چیزی ننوشته، کتابهامون چیزی دربارشون یاد نداده و ... بعضی ها می گن به این دلیل چیز غریبی نیست که اقوام و ادیان خیلی زیادی در ایران زندگی می کنن. منداییان هم یکی از اونها اما من می گم خب ما باید همه اونها رو یاد بگیریم. حداقل دربارشون یه چیزهایی بشنویم. تا زمانیکه در ایران زندگی می کنن، ما باید حداقل اسمشون رو بشناسیم. بهانه اینکه زیادن، مثل این می مونه که بگیم من در استان تهران زندگی می کنم همه استانهای ایران هم زیادند. پس من همشون رو یاد نمی گیرم. لزومی نداره حتی اسمشون رو هم بدونم!!

حالا علی ایحال این مقدمه رو گفتم تا بگم چند تا عکس دیده بودم تو بی بی سی برای نمایش مراسم مختلف عروسی در ایران که به مندائیان برخوردم. دنبالش رفتم ببینم چه خبره که خوشبختانه اینترنت باز هم به داد رسید و اصلاعات خوبی پیدا کردم. حالا می خوام اطلاعاتم رو با شما هم قسمت کنم. این اطلاعات رو امروز در اینجا می گذارم چون امروز دوم مرداد و به روایتی روز تولد حضرت آدم هست که آغاز سال نو مندائیان هم محسوب می شه. اطلاعات بیشتر را در ادامه بخوانید:


حضرت یحیی در باورهای مسیحی و اسلامی به یحیی تعمید دهنده معروف است مندائیان پیروان حضرت یحیی(ع) هستند که اصلی ترین رکن دینشان غسل در آبهای جاری است. به واقع زندگی پیروان حضرت یحیی تعمید دهنده با آب عجین است. چون اعتقاد دارند که "یردنه" یا آب مقدس از زیر عرش جاری است و حیات از زیر "یردنه" و دنیای نورانی بالا مملو از آب زنده است. جمعیت مندائیان در سراسر جهان رقمی بین 60 تا 70 هزار نفر تخمین زده می‌شود اما عمده مندائیان جهان در عراق و ایران و در کناره های رودخانه دجله ، فرات و کارون سکونت دارند. آنان به عنوان کسانی که از نسل سام بن نوح هستند باور دارند که حضرت آدم اولین پیغمبرشان است. مندائیان تا قبل از وفات یحیی پیامبر در حوزه اورشلیم زندگی می کردند، پس از آن به موازات روخانه های دجله و فرات از شمال به جنوب مهاجرت و گسترش یافتند و در انتها در خرمشهر، آبادان، شوشتر و اهواز سکنی گزیدند.

این بخش از قدیمی ترین ساکنان ایران در جنوب غربی کشور و در خوزستان زندگی می کنند. آنان به عنوان اقلیت مذهبی دارای انجمن و مکان خاصی برای برگزاری مراسم های مذهبی خود هستند.حاشیه رودخانه کارون بخشی از از محل عبادت این افراد عمدتا صنعتگر است. که برخی بر این اعتقادند که به دلیل محدودیت‌های که مسلمانان برای زمین‌داری و اشتغال برای غیرمسلمانان ایجاد کرده‌اند، این شغل در میان این قوم پا گرفته است. نقره و طلاکاری نیز از جمله مشاغل سنتی مندائیان محسوب می‌شود.

طبق روایات مندائی، ایشان در فلسطین و در جایی به نام مدیان ساکن بودند ولی 60 سال بعد از وفات یهیایهانا (یحیی‌ع) به دلیل تعارض با کلیمیان و فشارهای آنان به بین‌النهرین کوچیدند. مقارن ورود اسلام به بین‌النهرین به اشاراتی بر می‌خوریم که حضور ایشان را در این منطقه نشان می‌دهد و آن طور که از قرائن بر می‌آید ایشان همان صائبین مذکور در قرآن هستند صبی ها اعتقاد دارند که وقتی آدم و حّوا خلق شدند و ازدواج کردند ، صاحب سه دختر و سه پسر شدند و چون در دین صائبین ازدواج برادر و خواهر ممنوع بود ، از دنیای نور و به امر خداوند شصت خانواده مشابه این خانواده هشت نفری به زمین فرستاده شد که اینها اولین اجتماع بشری را شکل دادند .

صابئین مندایی، هر یکشنبه در کنار رودخانه کارون غسل تعمید می‌بینند. یکشنبه صبح کسی که تعمید می‌شود و شخص تعمید کننده «رسته» می‌پوشند. رسته 5 تکه است. شلوار، پیراهن، عمامه، کمربند و شال. این لباس به طریقه‌ای خاص اما ساده دوخته می‌شود. از کتاب «گنزاربا» یا گنج خداوند «بوثه» یا آیه‌ای خوانده می‌شود. فرد روحانی مندایی داخل آب می‌رود و سپس فرد تعمید شونده در آب می‌نشیند. اگر کودک باشد، همراه فرد دیگری داخل آب می‌رود. با خواندن «بوثه»‌ای دیگر آب روی سر فرد ریخته می‌شود. سپس فرد از آب بیرون آمده، روی صندلی، کرسی یا تخته‌ای می‌نشیند و روحانی بار دیگر از «گنزاربا» می‌خواند. سپس فرد دعای توبه یا حفاظت را می‌خواند و نان و آب مقدس را می‌خورد.» تعمید هر شخصی 30 دقیقه به طول می‌انجامد. مندائیان به جای سی روز ، روزه ماه رمضان ، سی و شش روز غیر متوالی روزه می گیرند و در طول روزهم سه بار نماز می خوانند . آنها برای دینشان تبلیغ نمی کنند و عجیب آنکه ، اجازه ورود به آیین شان را نیز نمی دهند.

مندائیان یا همان به اصطلاح صبی ها زندگی خانوادگی بسیار ساده و به دور از تشریفاتی دارند ، با سطح درآمدی متوسط روبه پایین. صبی ها ، کمی در ازدواج و ایجاد رابطه خونی با دیگر ادیان سختگیرند و جوان مندایی که بخواهد با مسلمان ، مسیحی و یا پیرامون دیگر ادیان ازدواج کند را طرد می کنند ، گرچه ارتباط روزمره صائبین با همشهرها بسیار صمیمی و دوستانه است . مراسم تعمید توسط روحانی مندایی صورت می‌گیرد. انجام مراسم تعمید روز و زمان خاصی ندارد و انجام این آیین در هر زمانی امکان‌پذیر است و عملی مستحب شمرده می‌شود. مندائیان هر ساله در اول خرداد ماه تولد حضرت یحیی را با حضور در کناره رود کارون جشن می‌گیرند. در این روز به غسل کودکان و گاهی بزرگسالان در آب‌های کارون می‌پردازند. مراسم این روز از صبح روز اول خرداد آغاز می‌شود و تا پاسی از روز گذشته ادامه دارد.

اطلاعات بیشتر:

فیلمی از مراسم تعمید رو اینجا ببینید

برای دونستن بیشتر از روند مراسم تعمید اینجا رو بخونید

عکسهای بیشتر از مندائیان رو اینجا ببینید

تقویم مندائیان رو اینجا ببینید

مواد لازم برای عقد سنتی رو اینجا بخونید

/ 0 نظر / 31 بازدید